menuicon tel

0312 395 85 90

googletrasnlate Facebook Twitter Google+

Demir Neden Paslanır?

Demir Neden Paslanır? Ferforje demir doğrama kelimesinin fransızca karşılığı olmasına rağmen Türkçe'ye yerleşmiş ve sıklıkla kullanılmaktadır. Demirin şekillendirilmesiyle yapılan tüm ürünler ferforje adını almaktadır. İşimiz demir olduğu için en büyük sorunlardan biride paslanma olayıdır. Demir oksijenle temas içerisinde olduğunda paslanma gerçekleşmektedir. Havada bulunan oksijen nedeniyle önlem alınmazsa paslanma kaçınılmazdır.

Paslanma olayı nasıl gerçekleşir?
Boyanmamış demirin, uzun süre nemli bir ortamda kaldığında, üzerinde kahverengi tozların meydana geldiğini görürüz. Bu olaya paslanma ya da oksitlenme denir. Peki demir gibi sert bir metalin çürümesine sebep olan oksitlenme nasıl gerçekleşir? Oksitlenmeyi bir cümleyle “Demirle ortamdaki oksijenin birleşmesi ve yeni bir bileşik oluşturmasıdır.” şeklinde özetleyebiliriz. Ortamın çok nemli olması paslanmayı hızlandırır. Onun için demir gibi metaller boyanarak, hava ve su ile teması kesilir. Bu şekilde paslanmanın önüne geçilmiş olur.

Pas Nasıl Oluşur?
Bütün Metaller sürekli eski durumlarına geri dönmeye çalışırlar.

Metal + Oksijen = Metaloksit

Bu reaksiyon sonucunda metallerin enerjik yapısı bir basamak geriler, oksijen metal yüzeyine etki ederek ince bir oksit tabakası oluşturur.Oluşan pasifoksit tabakası, metalin pastan korunması için bir bariyer görevi yapar. Pasif oksit tabakası bozulmadığı sürece pas oluşmaz.

Pasa karşı korunma bu koruyucu tabakanın bozulmaması ile olasıdır. Koruyucu tabakanın bozulması ancak su, tuzlar, kloridler, sülfürler, insan teri, sanayi ortamı (Kükürtoksit, kükürt asidi) ve organik asitler (ağaçlar ve kağıt içerisinde bulunan) ile temasla başlar. Pas başladı ise durdurmak için ortadan kaldırılması gerekmektedir. Yani paslanma başladı ise, boyama bile bu paslanmanın gelişimini önleyemez.
Web Tasarım